| BED | ||||||||
| Length of Bed | 7' (2100 mm) | 9' (2740 mm) | 10' (3040 mm) | 12' (3650 mm) | 14' (4260 mm) | 16' (4850 mm) | 18' (5450 mm) | 20' (6050 mm) |
| Admit Between Centre | 1000 mm | 1600 mm | 1900 mm | 2500 mm | 3100 mm | 3700 mm | 4300 mm | 4900 mm |
Call us
07315121941
The Model No V H - 18 Extra Heavy Duty Lathe Machine delivers superior performance and precision. Designed with automatic CNC controls, it utilizes a Frequency Speed Control system for seamless operations. The machine is crafted from durable mild steel, offering robust construction for heavy-duty tasks. Its 220-volt power ensures efficient functioning, while the simple control interface makes it user-friendly for operators. Engineered for demanding industrial applications, this lathe machine provides reliable and consistent results, backed by a 1-year warranty for added assurance. Perfect for manufacturers, exporters, and service providers, the Model No V H - 18 combines automation and durability for streamlined machining processes.
Standard Accessories
Optional Accessories
| BED | ||||||||
| Length of Bed | 7' (2100 mm) | 9' (2740 mm) | 10' (3040 mm) | 12' (3650 mm) | 14' (4260 mm) | 16' (4850 mm) | 18' (5450 mm) | 20' (6050 mm) |
| Admit Between Centre | 1000 mm | 1600 mm | 1900 mm | 2500 mm | 3100 mm | 3700 mm | 4300 mm | 4900 mm |
| Type of bed | Hardened Bed Ways | |
|---|---|---|
| Height of centre | 406mm ( 16" ) | 457mm ( 18") |
| Swing over bed | 785 mm | 885mm |
| Swing over cross slide | 480mm | 580mm |
| Swing in gap | 1100mm | 1200mm |
| Width of bed | 455mm | |
| Length of gap in front of face plate | 250 mm | |
| Main spindle | |
| No. Of spindle speed | 8 |
| Spindle speed range | 40 to 340 RPM* |
| Taper in spindle | MT-6 |
| Spindle bore | 50 mm / 79 mm / 104 mm |
| Spindle nose | Threaded |
| Spindle thread | 6 TPI |
| Threads | |
| Lead screw diameter / pitch | 44.4mm 2 TPI |
|
Nos. Of threads/range
(without norton gear box)
|
METRIC : 13 / 1 mm to 6 mm PITCH
INCH : 20 / 2 to 24 TPI
|
|
Nos. Of threads/range
(for ful norton gear box)
|
METRIC : 24 / 0.5 mm to 15 mm PITCH
INCH : 44 / 2 to 60 TPI
|
| No. of feeds | 19 |
| Range of longitudinal feeds | 0.16 - 2 mm |
| Range of transverse feeds | 0.04 - 0.5 mm |
| Tail stock | |
| Tail stock spindle diameter | 76 mm |
| Taper in tail stock quill | MT - 5 |
| Travel and tools | |
| Cross slide travel | 500 mm |
| Compound slide travel | 250 mm |
| Tail stock sleeve travel | 250 mm |
| Tool post square | 175 mm |
| Tool shank size | 38 mm |
| Suitable electrical hp | 5 HP / 7.5 HP (3 phase) (960 RPM)* |

Price:
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Mild Steel
Automatic Grade : Semi Automatic
Voltage : 220 Volt (v)
Warranty : 1 Year
CNC Or Not : CNC
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Mild Steel
Automatic Grade : Semi Automatic
Voltage : 220 Volt (v)
Warranty : 1 Year
CNC Or Not : CNC