| BED | ||||||||
| Length of Bed | 7' (2100 mm) | 9' (2740 mm) | 10' (3040 mm) | 12' (3650 mm) | 14' (4260 mm) | 16' (4850 mm) | 18' (5450 mm) | 20' (6050 mm) |
| Admit Between Centre | 1000 mm | 1600 mm | 1900 mm | 2500 mm | 3100 mm | 3700 mm | 4300 mm | 4900 mm |
The Model No V H - 13 Heavy Duty Lathe Machine is designed for precision and durability, ideal for high-performance industrial applications. Engineered from premium mild steel, it ensures robust construction and long-lasting reliability. With a fully automatic system and CNC integration, this lathe machine offers seamless operation and remarkable accuracy for intricate tasks. The frequency speed control feature provides simple controls, allowing users to achieve optimal performance with ease. Compatible with a standard 220 Volt power supply, it meets industrial electrical standards effortlessly. Backed by a 1-year warranty, this heavy-duty machine promises peace of mind and superior craftsmanship for efficient machining processes.
Standard Accessories
Optional Accessories
| BED | ||||||||
| Length of Bed | 7' (2100 mm) | 9' (2740 mm) | 10' (3040 mm) | 12' (3650 mm) | 14' (4260 mm) | 16' (4850 mm) | 18' (5450 mm) | 20' (6050 mm) |
| Admit Between Centre | 1000 mm | 1600 mm | 1900 mm | 2500 mm | 3100 mm | 3700 mm | 4300 mm | 4900 mm |
| Type of bed | Hardened Bed Ways | |
|---|---|---|
| Height of centre | 267 mm ( 10-1/2" ) | 304 mm ( 12") |
| Swing over bed | 525 mm | 600 mm |
| Swing over cross slide | 320 mm | 395 mm |
| Swing in gap | 800 mm | 875 mm |
| Width of bed | 325 mm | |
| Length of gap in front of face plate | 200 mm | |
| Main spindle | |
| No. Of spindle speed | 8 |
| Spindle speed range | 40 to 340 RPM* |
| Taper in spindle | MT-6 |
| Spindle bore | 50 mm / 79 mm / 104 mm |
| Spindle nose | Threaded |
| Spindle thread | 6 TPI |
| Threads | |
| Lead screw diameter / pitch | 38 mm / 4 TPI |
|
Nos. Of threads/range
(without norton gear box)
|
METRIC : 13 / 1 mm to 6 mm PITCH
INCH : 19 / 2 to 24 TPI
|
|
Nos. Of threads/range
(for ful norton gear box)
|
METRIC : 24 / 0.5 mm to 15 mm PITCH
INCH : 44 / 2 to 60 TPI
|
| No. of feeds | 19 |
| Range of longitudinal feeds | 0.165 - 1.996 mm |
| Range of transverse feeds | 0.04 - 0.485 mm |
| Tail stock | |
| Tail stock spindle diameter | 60.3 mm |
| Taper in tail stock quill | MT - 4 |
| Travel and tools | |
| Cross slide travel | 280 mm |
| Compound slide travel | 145 mm |
| Tail stock sleeve travel | 170 mm |
| Tool post square | 120 mm |
| Tool shank size | 25 mm |
| Suitable electrical hp | 3 HP / 5 HP (3 phase)* |

Price: Â
मूल्य की इकाई : यूनिट/यूनिट
मटेरियल : हल्का स्टील
न्यूनतम आदेश मात्रा : 1
वारंटी : 1 वर्ष
माप की इकाई : यूनिट/यूनिट
स्वचालित ग्रेड : सेमी आटोमेटिक
मूल्य की इकाई : यूनिट/यूनिट
मटेरियल : हल्का स्टील
न्यूनतम आदेश मात्रा : 1
वारंटी : 1 वर्ष
माप की इकाई : यूनिट/यूनिट
स्वचालित ग्रेड : सेमी आटोमेटिक